Joriy yilning 27 noyabr kuni Kun.uz telegram kanalida “Toshkent viloyati hokimligi iqtisodiyot boshqarmasi xodimlari yarim kechagacha ishda o‘tirishga majburlanmoqda” sarlavhasi ostidagi xabar, viloyat Davlat mehnat inspeksiyasi xodimlari tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
Uning natiajasiga ko‘ra, Toshkent viloyati xokimligi iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bosh boshqarmasi xodimlari soat 20:00da hech qanday buyruq rasmiylashtirilmagan holda o‘zining mehnat faoliyatini olib borayotganligi aniqlandi. Ushbu holat yuzasidan, boshqarmaning tegishli xodimlaridan tushuntirish xatlari olindi.
Shu bilan birga, boshqarmaning xodimlar bilan ishlash va maxsus ishlar bo‘limi boshlig‘idan joriy yilning 23 noyabr kuni soat 18:00ga yig‘ilish belgilanganligi va bu borada ishdan tashqari ishga xodimlar qay tartibda jalb etilayotganligi to‘g‘risida ham tushuntirishlar olindi.
Bunda, bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda tuman hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari o‘zlarining roziligi asosida qatnashganligi, ish vaqtidan tashqari ishga jalb qilish bo‘yicha hech qanday buyruq rasmiylashtirilmaganligi ma’lum bo‘ldi.
Barchamizga ma’lumki, Mehnat kodeksining 124-moddasiga ko‘ra, ish vaqtidan tashqari ishlarga xodimning roziligi bilangina yo‘l qo‘yilishi mumkinligi, 157-moddasiga ko‘ra, ish vaqtidan tashqari ishlar, dam olish kunlari va bayram kunlaridagi ishlar uchun kamida ikki hissa miqdorida haq to‘lanadi.
Bundan tashqari, 125-moddada, ish vaqtidan tashqari ishning muddati har bir xodim uchun surunkasiga ikki kun davomida to‘rt soatdan (mehnat sharoiti og‘ir va zararli ishlarda — bir kunda ikki soatdan) va yiliga bir yuz yigirma soatdan ortiq bo‘lmasligi lozimligi belgilangan.
O‘rganish yakuni bilan, Toshkent viloyat hokimining sanoatni rivojlantirish, moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bosh boshqarmasi boshlig‘i nomiga Mexnat kodeksining 130, 157-moddalariga asosida aniqlangan qonunbuzilishlarni bartaraf etish yuzasidan, ya’ni xodimlarni ishdan tashqari ishlarga ularning roziligi asosida hamda ish vaqtidan tashqari vaqtda ishga jalb etilgan xodimlarga ikki xissa miqdorida haq to‘lab berilishi yoki mutanosib ravishda otgul berish yuzasidan Yozma ko‘rsatma kiritildi.
Shuningdek, kelgusida kelib chiqqan qonunbuzilishlarni bartaraf etish va yo‘l qo‘ymaslik borasida yuqorida ko‘rsatilgan qonun hujjatlarini buzishda aybdor bo‘lgan mansabdor shaxslarga nisbatan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda choralar ko‘rish to‘g‘risida Toshkent viloyati xokimligiga taqdimnoma kiritildi.

On November 27, Kun.uz telegram channel reported that the staff of the Economic Department of the Tashkent Region Khokimiyat was forced to work until midnight.
As a result, it was revealed that the staff of the Main Department of Economic Development and Poverty Reduction of the Tashkent regional administration was carrying out their work at 20:00 without any orders. Explanatory letters were received from the relevant staff of the department regarding this situation.
In addition, the head of the department of human resources and special affairs of the department explained that a meeting is scheduled for November 23 at 18:00 and the order in which employees are involved in extracurricular activities.
It was revealed that the meeting was attended by the first deputies of district governors with their consent, and no order was issued for overtime work.
We all know that according to Article 124 of the Labor Code, overtime work can be allowed only with the consent of the employee, according to Article 157, overtime work, at least for work on weekends and holidays. will be paid in the amount of two contributions.
In addition, Article 125 stipulates that the duration of overtime work for each employee should not exceed four hours per day for two days (in severe and harmful work conditions - two hours a day) and not more than one hundred and twenty hours per year. marked.
According to the results of the study, the first deputy governor of Tashkent region on industrial development, finance and economic and poverty reduction - the head of the General Directorate of Economic Development and Poverty Reduction on the basis of Articles 130, 157 of the Labor Code Written instructions were introduced to eliminate the identified violations, ie to pay employees involved in overtime work on the basis of their consent, as well as overtime pay in the amount of two shares or a proportional leave.
A petition was also submitted to the Tashkent regional administration to take measures in accordance with the law against officials guilty of violating the above-mentioned legislation to eliminate and prevent future violations.