“Ўзбекистон Республикасида муносиб меҳнат бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган мамлакат дастури” имзоланди
Пойтахтимизда Халқаро меҳнат ташкилоти ташаббуси билан “Ўзбекистон Республикасида муносиб меҳнат бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган Мамлакат дастури” имзолашга бағишланган видеоконференцалоқа шаклидаги тадбир бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Сенати раиси, Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш Миллий комиссияси раиси Танзила Нарбаева, Халқаро меҳнат ташкилоти масъуллари, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори, Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси раиси, Ўзбекистон иш берувчилар Конфедерацияси раиси ва бошқалар иштирок этди.
Т.Нарбаева Ўзбекистон Республикасининг Муносиб меҳнат бўйича 2014-2020 йилларга мўлжалланган мамлакат дастури муваффақиятли амалга оширилгани ҳамда Ўзбекистон ва Халқаро меҳнат ташкилоти ўртасидаги самарали ҳамкорликни асоси бўлганлигини таъкидлади.
Шунингдек, Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликда 2014 йилдан буён юртимизда болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатнинг олдини олиш, фуқаролар меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, бу борада яқин ҳамкорликда қатор ишларни амалга ошириб келинаётгани, ушбу йўналишдаги ишларни тизимли йўлга қўйишда “Ўзбекистонда муносиб меҳнат бўйича мамлакат дастури”нинг қабул қилингани ва амалга оширилгани таъкидланди.
Дастурда мамлакатда фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига оид миллий қонунчиликни такомиллаштириш, халқаро меҳнат нормаларини амалиётга татбиқ этиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилганига эътибор қаратилди.
Бу борада Халқаро меҳнат ташкилоти билан фаол ҳамкорлик қилинаётгани, ушбу ташкилотнинг 18 та, шу жумладан, 8 та асосий ва 4 та директив конвенцияси ратификация қилингани Ўзбекистон меҳнат қонунчилигини халқаро меҳнат стандартларига мослаштириш ва такомиллаштиришга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Учрашувда “Ўзбекистон Республикасида муносиб меҳнат бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган мамлакат дастури” имзоланиб, ижрога йўналтирилди ҳамда дастурнинг амалиётга татбиқ этилишида Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишилиб олинди.

Подписана «Страновая программа по достойному труду в Республике Узбекистан на 2021-2025 годы»
По инициативе Международной организации труда в Ташкенте в форме видеоконференцсвязи состоялось мероприятие, посвященное подписанию «Страновой программы по достойному труду в Республике Узбекистан на 2021-2025 годы».
В нем приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Национальной комиссии по противождействию торговле людьми и принудительному труду Танзила Нарбаева, представители Международной организации труда, Постоянный координатор ООН в Узбекистане, министр занятости и трудовых отношений, председатель Федерации профсоюзов Узбекистана, председатель Конфедерации работодателей Узбекистана и другие.
Т.Нарбаева отметила, что Страновая программа по достойному труду в Республике Узбекистан на 2014-2020 годы успешно реализована и заложила основу для эффективного сотрудничества Узбекистана с Международной организацией труда.
Кроме того, отмечалось, что Узбекистан во взаимодействии с Международной организацией труда с 2014 года осуществил ряд мероприятий с целью предупреждения детского труда и принудительного труда, защиты трудовых прав граждан. Для налаживания системной работы в этом направлении принята и реализована Страновая программа по достойному труду в Узбекистане.
Акцентировалось внимание на том, что в рамках Программы проделана масштабная работа в стране по совершенствованию национального законодательства по вопросам защиты трудовых прав граждан, внедрения в практику международных трудовых норм.
Отмечалось, что активное сотрудничество с Международной организацией труда, ратификация 18 конвенций, в том числе 8 основных и 4 директивных конвенций данной организации служат приведению трудового законодательства Узбекистана в соответствие с международными трудовыми стандартами и его совершенствованию.
На встрече была подписана Страновая программа по достойному труду в Республике Узбекистан на 2021-2025 годы и тем самым дан старт ее осуществлению, а также достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества с Международной организацией труда для реализации программы.