Ijtimoiy tarmoqdagi “Yashil makon dasturi” sarlavhasi ostida tarqalgan xabar bo‘yicha Toshkent shahar Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
Unga ko‘ra, “Yashil makon” dasturi doirasida 2021 yil 27 noyabr shanba kuni Yunusobod tuman 19-daxasi hududida maktabgacha ta’lim tashkiloti mudirasi tomonidan xodimlar archa va boshqa ko‘chatlar o‘tqazish maqsadida ishga jalb qilinganligi aniqlandi.
O‘rganish davomida, bir guruh xodimlar ixtiyoriy ravishda dam olish kunida ishga kelganligi hamda obodonlashtirish ishlarida qatnashganliklari tushuntirish xatlari orqali ma’lum qilishgan.
Ammo, xodimlarni dam olish kunlarida ishga jalb qilishda Mehnat kodeksining 124, 157-moddalari talablari buzilganligi sababli, Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan maktabgacha ta’lim tashkiloti mudirasiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasi 1 qismiga asosan ma’muriy jarima qo‘llanildi.
Bundan tashqari, qonunbuzilish holatlarini bartaraf qilish hamda keyinchalik xodimlarni ish vaqtidan tashqari ishlarga jalb qilishda qonun talablariga rioya etishni tashkil etish bo‘yicha Yozma ko‘rsatma berildi.

According to a report on the social network under the heading "Green space program", the State Labor Inspectorate of the Main Department of Employment of Tashkent conducted a study.
According to him, on Saturday, November 27, 2021, in the framework of the program "Green Space" in the 19th district of Yunusabad district, the director of the preschool organization hired staff to plant spruce and other saplings.
During the study, a group of employees reported through letters of explanation that they had voluntarily come to work on the weekend and participated in landscaping work.
However, due to violations of Articles 124 and 157 of the Labor Code when hiring employees on weekends, the State Labor Inspectorate imposed an administrative fine on the head of a preschool organization in accordance with Part 1 of Article 49 of the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan.
In addition, a written instruction was issued to eliminate violations and to ensure compliance with the law in the subsequent involvement of employees in overtime work.