OAV_biz_haqimizda Mavjuda Mirzayeva: “Biz Rossiyaga qullarni jo‘natmayapmiz, yaxshi ishlarni beruvchilar bilan shartnoma qilyapmiz”
#OAV_biz_haqimizda
Mavjuda Mirzayeva: “Biz Rossiyaga qullarni jo‘natmayapmiz, yaxshi ishlarni beruvchilar bilan shartnoma qilyapmiz”
“Biz Rossiyaga qullarni jo‘natmayapmiz, yaxshi ishlarni beruvchilar bilan shartnoma qilyapmiz” — Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi
Rossiyada ishlamoqchi bo‘lgan o‘zbekistonliklarga qurilish sohasida 10 mingta ish o‘rni taklif etilgandi. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi matbuot xizmati rahbari Mavjuda Mirzayeva 8-noyabr kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida bu haqda batafsil ma’lumot berdi, deb xabar bermoqda “Daryo” muxbiri.
Uning ma’lum qilishicha, O‘zbekiston fuqarolarini Rossiyada qurilish sohasida mehnat faoliyatini amalga oshirishga jalb qilish bo‘yicha pilot loyihasi doirasida kasbiy tanlov o‘tkazilmoqda.
“Agar qonuniy yo‘l bilan ishlash uchun ketgan bo‘lsa, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi har doim ularning huquqini hamma joyda himoya qila olamiz. Agar noqonuniy, aylanma yo‘llar bilan ketib, hujjatsiz faoliyat yuritadigan bo‘lsa, bizning vazirlik hech qanday yordam bera olmaydi, afsuski. Biz qullarni jo‘natmayapmiz. Yaxshi ishlarni beruvchilar bilan shartnoma qilyapmiz va shu asosida fuqarolarimiz qanday sharoitda, qanday oylik olishi doimiy ravishda nazorat qilib boriladi”, — deydi Mavjuda Mirzayeva.
Ishlash istagini bildirgan O‘zbekiston fuqarolariga tibbiy ko‘rikdan o‘tish, emlash, rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha imtihon topshirish, patent rasmiylashtirish va transport xarajatlari ish beruvchi tomonidan qoplab berilishi qayd etildi.
Ma’lumot uchun, 2021-yilning sentabrida Rossiya mehnat va ijtimoiy himoya vaziri o‘rinbosari A.Pudov boshchiligida qator davlat tashkilotlari va yirik ish beruvchi korxonalar vakillaridan iborat delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi doirasida mehnat migratsiyasi masalalariga bag‘ishlangan muzokaralar o‘tkazilgandi. Unda qurilish sohasida mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun 10 ming fuqaroni yaqin vaqt davomida soddalashtirilgan tartib asosida O‘zbekistondan Rossiyaga ishga jalb qilishga kelishilgan edi.
Mazkur fuqarolarni tashkiliy tarzda ishga jo‘natish loyihasi doirasida ularni mamlakat hududida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni tashkil etish uchun tibbiy asbob-uskunalar bilan Rossiyaning 40 nafar tibbiyot xodimi O‘zbekistonga kelgandi. Ishlash uchun jalb qilinayotgan fuqarolar yangi turdagi “Sputnik Layt” vaksinasi bilan emlanadi.
Nomzodlarni ishga jalb qilish, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, emlash, rus tili va Rossiya qonunchiligi bo‘yicha imtihon topshirish, patent rasmiylashtirish va transport xarajatlari — ish beruvchilar tomonidan qoplanadi.

The media is about us: Mavjuda Mirzaeva: "We do not send slaves to Russia, we sign contracts with good employers"
#The media is about us
Mavjuda Mirzaeva: "We do not send slaves to Russia, we sign contracts with good employers"
"We do not send slaves to Russia, we make contracts with good employers" - Ministry of Employment and Labor Relations
Uzbeks seeking to work in Russia were offered 10,000 jobs in the construction industry. The head of the press service of the Ministry of Employment and Labor Relations Mavjuda Mirzaeva gave detailed information about this at a press conference on 8 November, Darya correspondent reports.
According to him, a professional competition is being held as part of a pilot project to involve Uzbek citizens in the construction industry in Russia.
“If they go to work legally, the Ministry of Employment and Labor Relations can always protect their rights everywhere. If it goes illegally, bypasses and operates without documents, our ministry will not be able to help, unfortunately. We are not sending slaves. We have contracts with good employers, and on this basis, we constantly monitor the conditions and salaries of our citizens, ”said Mavjuda Mirzaeva.
It was noted that Uzbek citizens wishing to work will be reimbursed by the employer for medical examinations, vaccinations, exams in Russian language, Russian history and legislation, patenting and transportation.
For information, in September 2021, during the visit of a delegation of representatives of a number of government agencies and large employers headed by the Deputy Minister of Labor and Social Protection of Russia A. Pudov to Uzbekistan, talks were held on labor migration. It was agreed that in the near future to attract 10,000 citizens from Uzbekistan to Russia to work in the construction industry on a simplified basis.
As part of the project to organize the employment of these citizens, 40 Russian medical workers arrived in Uzbekistan with medical equipment to organize their medical examination in the country. Citizens involved in the work will be vaccinated with a new type of vaccine "Sputnik Light".
Recruitment of candidates, medical examinations, vaccinations, examinations in Russian language and Russian legislation, patent registration and transportation costs are covered by employers.