Ijtimoiy tarmoq orqali “Qarshi tumanidagi maktabda o‘quvchilar dars vaqtida majburiy mehnatga jalb qilingani aytilmoqda” mazmunidagi xabar (https://nasafnews.uz/?p=24190) bo‘yicha Qashqadaryo viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish davomida Qarshi tumani Xalq ta’lim bo‘limiga qarashli 45-umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘quvchilari obodonlashtirish ishlariga jalb qilinganligi holatlari aniqlandi.
Mazkur holat bo‘yicha Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan vakolat doirasida tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, prokuratura organlariga yuborildi.

The State Labor Inspectorate of the Main Employment Department of Kashkadarya region conducted a study on the social network "https://nasafnews.uz/?p=24190" on the report "Students in the school of Karshi district are forced to work during school hours."
During the study, it was revealed that students of the 45th comprehensive school of the Department of Public Education of Karshi district were involved in landscaping.
The State Labor Inspectorate has drawn up the relevant documents and sent them to the prosecutor's office.