Voyaga yetmagan shaxsni mehnatga ma’muriy tarzda majburlaganlik uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri jinoiy javobgarlik belgilandi
Bugungi kunda odam savdosi qurbonlarini aniqlash, himoya qilish va ijtimoiy reabilitasiya qilish, shunday jinoyatlar qurboniga aylangan fuqarolarga tibbiy, psixologik va boshqa yordam ko‘rsatish, odam savdosiga aloqador shaxslarni tergov qilish va javobgarlikka tortish, shuningdek, bunday jinoyatlarni sodir etishga imkon berayotgan shart-sharoitlarni bartaraf etish bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rilmoqda.
Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish Milliy komissiyasi tomonidan mamlakatimizda voyaga yetmagan shaxslar manfaatlarini himoya qilish kafolatlarini yanada kuchaytirish, ularni majburiy mehnatga, taqiqlangan yoki g‘ayriqonuniy birlashmalar faoliyatiga jalb qilish hamda voyaga yetmaganlardan shahvoniy maqsadlarda foydalanish holatlariga chek qo‘yish va bunday harakatlarni sodir etganlarning javobgarligini so‘zsiz ta’minlashda qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining 2021 yil 12 fevraldagi № O‘RQ-673-son “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi Qonuni ushbu tizimli choralarning mantiqiy davomi hisoblanadi.
Mazkur Qonunda voyaga yetmagan shaxslar manfaatlarini himoya qilish kafolatlarini yanada kuchaytirish maqsadida voyaga yetmagan shaxsni mehnatga biror-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlaganlik uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri jinoiy javobgarlikka tortilishi belgilandi.
Shuningdek, voyaga yetmagan shaxsni O‘zbekiston Respublikasida g‘ayriqonuniy jamoat birlashmalari va diniy tashkilotlar, oqimlar, sektalar faoliyatida qatnashishga undash uchun jinoiy javobgarlik belgilandi. Bu esa voyaga yetmagan shaxslarni g‘ayriqonuniy jamoat birlashmalariga jalb qilish uchun keskin choralar ko‘rish orqali voyaga yetmaganlarning mazkur jinoyatlar qurboni bo‘lishi xavfining oldini olishga, ular manfaatlarining davlat tomonidan kafolatli himoyalashni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
Mazkur Qonunning hayotga tatbiq etilishi odam savdosidan va majburiy mehnatdan aziyat chekkan fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini kafolatli himoya qilish, shu tariqa xalqaro maydonda davlatimiz nufuzi oshishiga, bu borada amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida xolis va to‘g‘ri ma’lumotlarni keng jamoatchilik hamda xalqaro hamjamiyatga yetkazishga yordam beradi.

Direct criminal liability established for administrative coercion of a child to work
Currently effective measures are being taken to identify, protect and socially rehabilitate victims of human trafficking, to provide medical, psychological and other assistance to citizens who have become victims of such crimes, to investigate and prosecute persons involved in human trafficking, and to eliminate conditions conducive to the commission of such crimes.
The National Commission on Combating Human Trafficking and Forced Labour is working to further strengthen guarantees for the protection of minors in the country, to prevent cases of their involvement in forced labour, the activities of prohibited or illegal associations, sexual exploitation of minors, as well as to rigorously ensure the responsibility of those who have committed such actions.
The Law of the Republic of Uzbekistan dated 12 February 2021 №673 "On amendments and additions to the Criminal, Criminal Procedure Codes of the Republic of Uzbekistan and the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility" is a logical continuation of these systemic measures.
With the aim of further strengthening the guarantees of protecting the interests of minors, preventing cases of their involvement in forced labour, current Law establishes direct criminal liability for administrative coercion of a child (any person under the age of eighteen years of age) to work in any form.
Criminal liability is also established for persuading minors in the Republic of Uzbekistan to participate in the activities of illegal public associations and religious organizations, directions, sects. This helps to prevent the risks of turning minors into victims of these crimes, to take effective measures against the involvement of minors in illegal public associations, to further strengthen the guaranteed protection of their interests by the state.
The implementation of this Law will serve to guarantee the protection of the rights and legitimate interests of citizens who have become victims of human trafficking and forced labour, thereby increasing the authority of the state in the world arena, objectively and adequately informing the general public and the world community about the work carried out in this direction.