Ўзбекистон пахтасига нисбатан эълон қилинган бойкотни бекор қилиш тўғрисида ҚЎШМА БАЁНОТ
2022 йил 10 март куни Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида Ўзбекистон пахтачилик секторида меҳнат шароитлари муҳокасига бағишланган қўшма пресс-брифинг бўлиб ўтди. Тадбирда сўзга чиққанлар: Cоттон Cампаигн халқаро коалицияси вакиллари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов, шунингдек, халқаро брендлар ва фуқаролик жамияти вакиллари.
Пресс-брифинг иштирокчилари “Cоттон Cампаигн” делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида, ўзаро ҳурмат ва конструктивизм муҳитида ўтган музокаралар ва маслаҳатлашувлар якунлари бўйича қуйидагиларни таъкидлайдилар:
2017 йилдан бери 331 та халқаро бренд ва ритейлерлар компаниялирини ўз ичига олган “Cоттон Cампаигн” халқаро нодавлат ташкилоти (халқаро коалиция) пахта йиғим-теримида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатдан фойдаланганлиги сабабли Ўзбекистон пахта маҳсулотларига нисбатан бойкот эълон қилган.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистон Ҳукумати коалиция аъзолари билан “пахта бойкотини” бекор қилиш мақсадида прогрессив мулоқот олиб бормоқда. Шундай қилиб, 2019 йил июн ойида ўтказилган қатор учрашув ва музокаралар якунлари бўйича коалиция Ўзбекистон Ҳукуматига пахта саноатида мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини таъминлаш бўйича кенг қамровли қарашларни акс эттирувчи “Ислоҳотлар бўйича йўл харитаси”ни тақдим этди.
Президент Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда мажбурий меҳнатга қарши курашда тарихий чоралар амалга оширилди: Ҳукумат томонидан мажбурий меҳнатга йўл қўйганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланди ва пахта етиштириш учун квоталар белгилаш тартиби бекор қилинди, ХМТ ва Жаҳон банки тавсияларига мувофиқ теримчиларнинг иш ҳақи сезиларли даражада оширилди ва бу кўнгиллилар сонини сезиларли даражада оширди.
Беш йил ичида мамлакатда тизимли мажбурий меҳнатга барҳам берилди. “Cоттон Cампаигн” коалициясининг етакчи ҳамкори бўлган “Инсон ҳуқуқлари бўйиша Ўзбек форуми” томонидан 2009-йилдан бошлаб мажбурий меҳнат ҳолатларини ўрганиш бўйича амалга оширилиб келинаётган мустақил мониторингни ўтказиш амалиётида биринчи марта 2021-йилги пахта терими мавсумида тизимли мажбурий меҳнат мавжуд эмаслиги тасдиқлади.
Ишчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тизимли мажбурий меҳнатга тўлиқ барҳам бериш борасида эришилган ютуқларни ҳисобга олган ҳолда, “Cоттон Cампаигн” халқаро коалицияси Ўзбекистон пахтаси нисбатан бойкотни бекор қилинганини эълон қилади.
Коалиция аъзолари ушбу тарихий ютуқ Ўзбекистонлик фуқаролик жамияти фаоллари, халқаро ҳуқуқ ҳимоячилари ва халқаро брендларнинг биргаликдаги кўп йиллик фаолияти ҳамда Ўзбекистон Ҳукуматининг мажбурий меҳнатга барҳам беришга қаратилган қатъияти натижасида эришилганини таъкидлайдилар.
Коалиция аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва Ўзбекистон пахта секторини ислоҳ қилиш учун зарур бўлган тарихий ислоҳотларни ташаббускорлиги ва уларни амалга оширишдаги ролини юқори баҳолайдилар.
Шу билан бирга, Томонлар фуқаролик жамияти ролини кучайтиришга ва меҳнат ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича мустақил мониторингни амалга ошириш учун қулай шарт-шароитларни яратишга қаратилган келгусидаги чораларни кўриш зарурлигини эътироф этган ҳолда, таъминот занжирида шаффофликни ва эркин кузатувни таъминлашга қаратилган фаол ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирадилар.

JOINT STATEMENT on ending the call for a global boycott of Uzbek cotton
On March 10, 2022, a joint press briefing was held at the Ministry of Employment and Labour Relations of the Republic of Uzbekistan to discuss working conditions in the cotton sector of Uzbekistan. The speakers of the event were: representatives of the “Cotton Campaign” International Coalition, Tanzila Narbayeva – Chairperson of the Oliy Majlis Senate of the Republic of Uzbekistan, Nozim Khusanov – Minister of Employment and Labour Relations as well as representatives of international brands and civil society.
Following the negotiations and consultations, which were held in a constructive climate of mutual respect and in the framework of the Cotton Campaign’s visit to Uzbekistan, the press briefing participants note the following:
1. Since 2011, 331 international brands and retailers, united by the “Cotton Campaign” international non-governmental organization (international coalition), have declared a boycott of cotton products from Uzbekistan for the reason of using child and forced labour during the harvest season of raw cotton.
2. Since 2017, the Government of Uzbekistan has been conducting a progressive dialogue with members of the Coalition in order to remove the so-called “cotton boycott”. Thus, following a series of meetings and negotiations in June 2019, the Coalition presented a “Roadmap for Reforms” to the Government of Uzbekistan. The document reflects a comprehensive vision of eradicating forced labour in the cotton industry and ensuring the effectiveness of ongoing reforms.
3. Under the leadership of President Sh.M. Mirziyoyev, Uzbekistan has taken historic steps in the fight against forced labour: the Government has criminalized the use of forced labour of adults and abolished quotas for cotton production, in accordance with the recommendations of the ILO and the World Bank the wages of pickers have been significantly raised and thereby the number of volunteers has dramatically increased.
4. In five years, the country has walked through massive forced labour to its elimination. For the first time in its practice of conducting independent monitoring of forced labor since 2009, the Uzbek Human Rights Forum, a leading partner of the Cotton Campaign coalition, confirms the absence of systematic forced labour in the 2021 cotton harvest season.
Given the progress made in protecting the workers’ rights and complete eradicating systematic forced labour, the International Coalition Cotton Campaign announces an end to the call for a global boycott of Uzbek cotton.
Coalition members note that this historic achievement is the result of many years of hard work by Uzbek civil society activists, international human rights activists and transnational brands, as well as the commitment of the Government of Uzbekistan to the eradication of forced labour.
Members of the coalition highly appreciate the role of Sh.M. Mirziyoyev – the President of the Republic of Uzbekistan in initiating and implementing the historic reforms necessary to end forced labour and reform the cotton sector in Uzbekistan.
At the same time, recognizing the need to take further steps to strengthen the civil society’s role and create an enabling environment for subsequent independent monitoring of compliance with labour rights, the Parties expressed their readiness to continue active cooperation in order to ensure transparency and traceability of the supply chain.