Ўзбекистон пахтасига нисбатан эълон қилинган бойкотни бекор қилиш тўғрисида ҚЎШМА БАЁНОТ
2022 йил 10 март куни Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида Ўзбекистон пахтачилик секторида меҳнат шароитлари муҳокасига бағишланган қўшма пресс-брифинг бўлиб ўтди. Тадбирда сўзга чиққанлар: Cоттон Cампаигн халқаро коалицияси вакиллари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов, шунингдек, халқаро брендлар ва фуқаролик жамияти вакиллари.
Пресс-брифинг иштирокчилари “Cоттон Cампаигн” делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида, ўзаро ҳурмат ва конструктивизм муҳитида ўтган музокаралар ва маслаҳатлашувлар якунлари бўйича қуйидагиларни таъкидлайдилар:
2017 йилдан бери 331 та халқаро бренд ва ритейлерлар компаниялирини ўз ичига олган “Cоттон Cампаигн” халқаро нодавлат ташкилоти (халқаро коалиция) пахта йиғим-теримида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатдан фойдаланганлиги сабабли Ўзбекистон пахта маҳсулотларига нисбатан бойкот эълон қилган.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистон Ҳукумати коалиция аъзолари билан “пахта бойкотини” бекор қилиш мақсадида прогрессив мулоқот олиб бормоқда. Шундай қилиб, 2019 йил июн ойида ўтказилган қатор учрашув ва музокаралар якунлари бўйича коалиция Ўзбекистон Ҳукуматига пахта саноатида мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини таъминлаш бўйича кенг қамровли қарашларни акс эттирувчи “Ислоҳотлар бўйича йўл харитаси”ни тақдим этди.
Президент Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда мажбурий меҳнатга қарши курашда тарихий чоралар амалга оширилди: Ҳукумат томонидан мажбурий меҳнатга йўл қўйганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланди ва пахта етиштириш учун квоталар белгилаш тартиби бекор қилинди, ХМТ ва Жаҳон банки тавсияларига мувофиқ теримчиларнинг иш ҳақи сезиларли даражада оширилди ва бу кўнгиллилар сонини сезиларли даражада оширди.
Беш йил ичида мамлакатда тизимли мажбурий меҳнатга барҳам берилди. “Cоттон Cампаигн” коалициясининг етакчи ҳамкори бўлган “Инсон ҳуқуқлари бўйиша Ўзбек форуми” томонидан 2009-йилдан бошлаб мажбурий меҳнат ҳолатларини ўрганиш бўйича амалга оширилиб келинаётган мустақил мониторингни ўтказиш амалиётида биринчи марта 2021-йилги пахта терими мавсумида тизимли мажбурий меҳнат мавжуд эмаслиги тасдиқлади.
Ишчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тизимли мажбурий меҳнатга тўлиқ барҳам бериш борасида эришилган ютуқларни ҳисобга олган ҳолда, “Cоттон Cампаигн” халқаро коалицияси Ўзбекистон пахтаси нисбатан бойкотни бекор қилинганини эълон қилади.
Коалиция аъзолари ушбу тарихий ютуқ Ўзбекистонлик фуқаролик жамияти фаоллари, халқаро ҳуқуқ ҳимоячилари ва халқаро брендларнинг биргаликдаги кўп йиллик фаолияти ҳамда Ўзбекистон Ҳукуматининг мажбурий меҳнатга барҳам беришга қаратилган қатъияти натижасида эришилганини таъкидлайдилар.
Коалиция аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва Ўзбекистон пахта секторини ислоҳ қилиш учун зарур бўлган тарихий ислоҳотларни ташаббускорлиги ва уларни амалга оширишдаги ролини юқори баҳолайдилар.
Шу билан бирга, Томонлар фуқаролик жамияти ролини кучайтиришга ва меҳнат ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича мустақил мониторингни амалга ошириш учун қулай шарт-шароитларни яратишга қаратилган келгусидаги чораларни кўриш зарурлигини эътироф этган ҳолда, таъминот занжирида шаффофликни ва эркин кузатувни таъминлашга қаратилган фаол ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирадилар.

СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ о прекращении призыва к глобальному бойкоту узбекского хлопка
10 марта 2022 года в Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан состоялся совместный пресс-брифинг, посвященный обсуждению вопросов условий труда в хлопковом секторе Узбекистана. Спикерами мероприятия выступили: представители международной коалиции «Коттон Кампейн», Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, Министр занятости и трудовых отношений Нозим Хусанов, а также представители международных брендов и гражданского общества.
Участники пресс-брифинга по итогам переговоров и консультаций, состоявшихся в ходе визита делегации «Коттон Кампейн» в Узбекистан и прошедших в атмосфере взаимного уважения и конструктивизма, отмечают:
1. С 2011 года группой из 331 международных брендов и ритейлеров, объединяемых международной неправительственной организацией (международной коалицией) «Коттон Кампейн», объявлен бойкот хлопковой продукции из Узбекистана под предлогом применения детского и принудительного труда при сборе хлопка-сырца.
2. С 2017 года Правительство Узбекистана ведет поступательный диалог с членами коалиции в целях снятия с узбекского текстиля т.н. «хлопкового бойкота». Так, по итогам ряда встреч и переговоров в июне 2019 года коалиция представила Правительству Узбекистана «Дорожную карту реформ», в рамках которой отражено комплексное видение прекращения принудительного труда в хлопковой индустрии и обеспечения эффективности проводимых реформ.
3. Под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева Узбекистан предпринял исторические шаги в борьбе с принудительным трудом: Правительство ввело уголовную ответственность за использование принудительного труда взрослых и отменило квоты на производство хлопка, в соответствии с рекомендациями МОТ и Всемирного банка значительно увеличен размер оплаты труда сборщиков, тем самым значительно увеличив количество добровольцев.
4. За пять лет страна прошла путь от массового принудительного труда до его искоренения. Впервые за практику проведения независимого мониторинга принудительного труда с 2009 года «Узбекский форум по правам человека» - передовой партнер коалиции «Коттон кампейн», подтверждает отсутствие систематического принудительного труда в сезоне сбора урожая хлопка 2021 года.
С учетом достигнутого прогресса в защите прав трудящихся и полного искоренения систематического принудительного труда Международная коалиция «Cotton Campaign» заявляет о прекращении призыва к глобальному бойкоту узбекского хлопка.
Члены коалиции отмечают, что данное историческое достижение стало результатом многолетней настойчивой работы узбекских активистов гражданского общества, международных правозащитников и транснациональных брендов, а также приверженности Правительства Узбекистана делу искоренения принудительного труда.
Члены коалиции высоко оценивают роль Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в инициировании и осуществлении исторических реформ, необходимых для прекращения принудительного труда и реформирования хлопкового сектора Узбекистана.
Вместе с тем, признавая необходимость принятия дальнейших мер по усилению роли гражданского общества и создания благоприятной среды для последующего независимого мониторинга соблюдения трудовых прав, Стороны выразили готовность продолжать активное сотрудничество с целью обеспечения прозрачности и отслеживаемости цепочки поставок.