2021 йилдаги пахта йиғим-терими мавсуми давомида мажбурий меҳнатга қарши курашиш ҳамда муносиб меҳнат шароитлари яратилиши борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида МАЪЛУМОТ
2021 йилги пахта йиғим-терими мавсуми давомида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Давлат меҳнат инспекцияси томонидан мажбурий меҳнатга қарши курашиш ҳамда муносиб меҳнат шароитларини яратиш юзасидан мониторинг тадбирлари мунтазам равишда олиб борилди.
Хусусан, Давлат меҳнат инспекциясининг ишчи гурухлари томонидан республиканинг барча туманларидаги 13 минга яқин ташкилот, фермер ҳўжаликлари ҳамда пахта далалари ўрганилди.
Шу билан бирга, Давлат меҳнат инспекциясига пахта мавсумида мажбурий меҳнат ҳамда меҳнат ҳуқуқлари бузилишига оид жами 128 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан, call марказ орқали - 54 та, web сайт орқали - 15 та, ижтимоий тармоқлар орқали - 24 та ҳамда 35 та ёзма мурожаатлар келиб тушган.
Ўтказилган мониторинглар ва мурожаатларни ўрганиш натижасида Давлат меҳнат инспекцияси томонидан меҳнат қонунчилигини бузганлиги учун 65 нафар мансабдор шахсга жами 198 млн. 450 минг сўм миқдорда маъмурий жарима тайинланди.
Жорий йилги пахта-йиғим терими даврида мажбурий меҳнатга йўл қўйганлиги учун 5 нафар мансабдор шахслар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 51-моддасига асосан жавобгарликка тортилди ва 1 та ҳолат юзасидан тегишли ҳужжатлар судларга киритилди.
Бундан ташқари, 21 та ҳолатда меҳнат шартномаси тузилмаганлиги, 25 та ҳолатда меҳнат шароитлари яратилмаганлиги, 14 та ҳолатда терим пулларининг ўз вақтида тўламаслик фактлари аниқланиб, мансабдор шахслар маъмурий жавобгарликка тортилди. Шунингдек, аниқланган қонунбузилишларни бартараф этиш юзасидан 48 та ҳолат юзасидан ёзма кўрсатмалар киритилди.
Шуни таъкидлаш жоизки, жорий йилги пахта мавсумидан олдин ҳудудларда иш берувчилар, хусусан, фермерлар ва пахта тўқимачилик кластерлари раҳбарларининг мажбурий меҳнат бўйича билимларини ошириш, мавсумий ишга жалб қилинадиган ишчиларни ёллашда меҳнат қонунчилигига амал қилиш мақсадида Халқаро Меҳнат Ташкилоти экспертлари иштирокида семинарлар ташкиллаштирилди.
Шу билан бирга, мажбурий меҳнат учун жавобгарлик чоралари ҳамда халқаро нормалар ва миллий қонунчилик бўйича Давлат меҳнат меҳнат инспекцияси томонидан 38 002 та шундан, фермер хўжаликлари ва кластерларида 10 732 та, таълим муассасаларида 7 080 та, соғлиқни сақлаш тизимида 2 653 та, маҳаллаларда 7 299 та, бошқа ташкилотларда ва аҳоли ўртасида 10 238 та семинар-тренинглар ва давра суҳбатлари ўтказилиб унда 642 368 нафар фуқаролар иштирок этди.
Оммавий ахборот воситаларида, телевидение ва радиоканаларда 3 252 марта чиқишлар ташкиллаштирилди. Бундан ташқари, барча туман (шаҳар)лардаги аҳоли гавжум жойларда мажбурий меҳнатни олдини олиш борасида тайёрланган “Ҳар бир меҳнат ихтиёрий, мажбурий меҳнатга йўқ дейиш сизнинг ҳуқуқингиздир” шиори остида 800 дан ортиқ баннерлар ўрнатилиб, 800 мингдан ортиқ флаерлар тарқатилди.
Пахта мавсумида мажбурий меҳнатга қарши курашиш ва муносиб меҳнат шароитларини яратилиши бўйича нафақат Давлат меҳнат инспекцияси, балки Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан жамоатчилик асосида Миллий мониторинг, сенаторлар, депутатлар, журналист ва блогерлардан иборат ишчи гуруҳлар, шунингдек Халқаро Меҳнат Ташкилотининг учинчи томон мониторинги олиб борилмоқда.
Ҳурматли юртдошлар!
Давлат меҳнат инспекцияси республикамизда мажбурий меҳнатга қарши кескин кураш кетаётганлигини таъкидлаб, мажбурий меҳнат ҳолатларига гувоҳ бўлган фуқароларимиздан Давлат меҳнат инспекциясининг 1176 қисқа рақамларига,
71-200-06-00 Ишонч телефонига ҳамда www.dmi.mehnat.uz сайтига мурожаат қилишларини сўрайди.
Азиз фуқаролар ўзингизнинг бузилган меҳнат ҳуқуқларингизни тикланг ҳамда мажбурий меҳнатнинг қурбони бўлиб қолишдан огоҳ бўлинг!

INFORMATION on the work being done to combat forced labor and create decent working conditions during the 2021 cotton harvest season
During the cotton harvest season 2021, the State Labor Inspectorate of the Ministry of Employment and Labor Relations regularly monitored the fight against forced labor and the creation of decent working conditions.
In particular, the working groups of the State Labor Inspectorate studied about 13,000 organizations, farms and cotton fields in all districts of the country.
At the same time, the State Labor Inspectorate received a total of 128 complaints about forced labor and violations of labor rights during the cotton season, including 54 through the call center, 15 through the website, 24 through social networks and 35 in writing. appeals were received.
As a result of monitoring and investigation of complaints, the State Labor Inspectorate fined 65 officials a total of 198 million for violations of labor legislation. An administrative fine of 450,000 soums was imposed.
Five officials were prosecuted under Article 51 of the Code of Administrative Offenses for forced labor during this year's cotton harvest, and the relevant documents were submitted to the courts in one case.
In addition, in 21 cases, the employment contract was not concluded, in 25 cases the working conditions were not created, in 14 cases the facts of late payment of harvest money were revealed, and the officials were brought to administrative responsibility. In addition, written instructions were issued on 48 cases to eliminate the identified violations.
It should be noted that before this year's cotton season, seminars with the participation of ILO experts were organized in the regions to increase the knowledge of employers, in particular, farmers and leaders of cotton textile clusters on forced labor, compliance with labor legislation in the recruitment of seasonal workers.
At the same time, the State Labor Inspectorate for Compulsory Labor Measures and International Standards and National Legislation issued 38,002 of them, including 10,732 in farms and clusters, 7,080 in educational institutions, 2,653 in the health care system, and 7,299 in mahallas. 10,238 training seminars and roundtables were held in other organizations and among the population, which were attended by 642,368 citizens.
There were 3,252 appearances in the media, television and radio. In addition, more than 800 banners and more than 800,000 flyers were distributed in all districts (cities) under the slogan "Every job is voluntary, you have the right to say no to forced labor" in order to prevent forced labor in densely populated areas.
Not only the State Labor Inspectorate, but also the Federation of Trade Unions conducts public monitoring of working groups consisting of senators, deputies, journalists and bloggers, as well as third-party monitoring by the International Labor Organization to combat forced labor and create decent working conditions during the cotton season.
Dear compatriots!
Noting that the State Labor Inspectorate is fighting against forced labor in the country, the citizens who witnessed cases of forced labor called the short numbers of the State Labor Inspectorate 1176,