“Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш учун адолатли ишга ёлланишга кўмаклашиш” мавзусида минтақавий вебинар ўтказилди
2021 йилнинг 28 октябрь куни Халқаро Мехнат Ташкилоти ва Туркманистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг қўшма ташаббуси билан “Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш учун адолатли ишга ёлланишга кўмаклашиш” мавзусида вебинар бўлиб ўтди.
Йиғилишда Туркманистон Республикасининг Ташқи ишлар вазирлиги, Меҳнат вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Касаба уюшмалари Федерацияси, Қатар Республикаси вакиллари ҳамда Халқаро Мехнат Ташкилотининг мажбурий мехнат ва адолатли ёллаш билан доимо иш олиб борадиган экспертлари иштирок этишди.
Ушбу учрашувдан кўзланган мақсад мажбурий меҳнатга қарши курашиш сохасида масъул вазирликлар фаолияти йўналишлари бўйича тажриба алмашишдан иборат эди.
Учрашувда ХМТ халқаро эксперти Гаэла Руди Фрайзер ишга ёллашнинг адолатли амалиёти ва уларнинг аҳамияти ҳақида маъруза қилди ҳамда мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай кўринишининг олдини олиш заруратининг сабабий боғлиқлиги тўғрисида гапирди.
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ўз навбатида, мамлакатимизда Халқаро мехнат ташкилоти билан хамкорликда болалар ва мажбурий мехнатдан фойдаланишнинг олдини олиш соҳасида эришилган ютуқлари, хусусан вазирлик Давлат меҳнат инспекцияси томонидан халқаро хамжамият аъзолари ва экспертлар томонидан эътироф этилган пахтачилик соҳасидаги ўзгаришларнинг ижобий натижаси ҳамда 2018 йилдан буён пахта етиштириш кампанияси давридаги фаолияти натижалари тақдим этилди.
Шу билан бирга, вазирлик томонидан Туркманистон Республикасидан иштирок этган вакилларга мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида ўзаро хамкорликка тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида Туркманистон Республикаси Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги тажриба алмашиш доирасида бундай муҳим маълумотларни тақдим этгани учун Ўзбекистон томонига чуқур миннатдорчилик изҳор этди ва ўзаро муносабатларнинг мустаҳкамланишига катта умид билдирди.

Regional Webinar on "Promoting Fair Employment and Combating Forced Labor"
On October 28, 2021, at the joint initiative of the International Labor Organization and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkmenistan, a webinar "Promoting Fair Employment to Prevent Forced Labor" was held.
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Agriculture, the Federation of Trade Unions, as well as representatives of the Republic of Turkmenistan, representatives of the Ministry of Development, Labor and Social Affairs of the Republic of Qatar, as well as ILO international experts in the field of fair recruitment and forced labor.
The purpose of this meeting was to exchange experience in the areas of activity of the responsible departments in the field of countering forced labor.
During the meeting, ILO international expert Gaela Rudy Fraser presented an introduction to fair recruitment practices and their importance, and talked about the causal relationship of the need to prevent any form of forced labor.
The Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan, in turn, made a substantive report on the progress of the Government in the field of preventing the use of child and forced labor, achieved in cooperation with the International Labor Organization, in particular, the results of the activities of the State Labor Inspectorate of the Ministry during the cotton campaign since 2018 were presented. presently representing the positive outcome of changes in the cotton sector, recognized by many international institutions and members of the international community.
At the same time, the Ministry expressed its readiness to the Representatives of the Government of the Republic of Turkmenistan to provide widespread support in the field of combating forced labor, in particular by strengthening cooperation.
In conclusion, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkmenistan expressed their deep gratitude to the Uzbek side for providing such important information as part of the exchange of experience and expressed great hope for strengthening relations with the Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan in order to borrow the experience that had been accumulated in recent years.