“Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш учун адолатли ишга ёлланишга кўмаклашиш” мавзусида минтақавий вебинар ўтказилди
2021 йилнинг 28 октябрь куни Халқаро Мехнат Ташкилоти ва Туркманистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг қўшма ташаббуси билан “Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш учун адолатли ишга ёлланишга кўмаклашиш” мавзусида вебинар бўлиб ўтди.
Йиғилишда Туркманистон Республикасининг Ташқи ишлар вазирлиги, Меҳнат вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Касаба уюшмалари Федерацияси, Қатар Республикаси вакиллари ҳамда Халқаро Мехнат Ташкилотининг мажбурий мехнат ва адолатли ёллаш билан доимо иш олиб борадиган экспертлари иштирок этишди.
Ушбу учрашувдан кўзланган мақсад мажбурий меҳнатга қарши курашиш сохасида масъул вазирликлар фаолияти йўналишлари бўйича тажриба алмашишдан иборат эди.
Учрашувда ХМТ халқаро эксперти Гаэла Руди Фрайзер ишга ёллашнинг адолатли амалиёти ва уларнинг аҳамияти ҳақида маъруза қилди ҳамда мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай кўринишининг олдини олиш заруратининг сабабий боғлиқлиги тўғрисида гапирди.
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ўз навбатида, мамлакатимизда Халқаро мехнат ташкилоти билан хамкорликда болалар ва мажбурий мехнатдан фойдаланишнинг олдини олиш соҳасида эришилган ютуқлари, хусусан вазирлик Давлат меҳнат инспекцияси томонидан халқаро хамжамият аъзолари ва экспертлар томонидан эътироф этилган пахтачилик соҳасидаги ўзгаришларнинг ижобий натижаси ҳамда 2018 йилдан буён пахта етиштириш кампанияси давридаги фаолияти натижалари тақдим этилди.
Шу билан бирга, вазирлик томонидан Туркманистон Республикасидан иштирок этган вакилларга мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида ўзаро хамкорликка тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида Туркманистон Республикаси Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги тажриба алмашиш доирасида бундай муҳим маълумотларни тақдим этгани учун Ўзбекистон томонига чуқур миннатдорчилик изҳор этди ва ўзаро муносабатларнинг мустаҳкамланишига катта умид билдирди.

Региональный вебинар на тему «Содействие справедливой занятости и борьба с принудительным трудом»
28 октября 2021 года по совместной инициативе Международной организации труда и Министерства иностранных дел Республики Туркменистан состоялся вебинар “Содействие справедливому найму для предотвращения принудительного труда”.
На данной встрече приняли участие представители Министерства иностранных дел, министерства сельского хозяйства, федерации профсоюзов а также представители Республики Туркменистан, представители Министерства развития, труда и социальных дел Республики Катар а также международные эксперты МОТ в области справедливого найма и принудительного труда.
Целью данной встречи был обмен опыта в сферах деятельности ответсвенных ведомтсв в области противодействия принудительному труду.
В ходе встречи международный эксперт МОТ Гаэла Руди Фрайзер презентовала вводную информацию о практиках справедливого найма и его важности а также расссказала о причинно-следственной связи необходимости предотвращения любых форм принудительного труда.
.jpg)
Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в свою очередь выступило с предметным докладом о прогрессе Правительства в области предотвращения использования детского и принудительного труда, достигнутом в кооперации с Международной организации труда, в частности были представлены результаты деятельности Государственной трудовой инспекции Министерства в периоды хлопкой кампании с 2018 по настоящее время представляя позитивный результат изменений в хлопковом секторе, признанный множенством международных институтов и членами международного сообщества.
Вместе с тем, Министерство выразило готовность Представителям Правительства Республики Туркменистан в оказании повсеместной поддержке в области борьбы с принудительным трудом, в частности путем укрепления сотрудничества.
В заключении Министерство труда и социальной защиты населения и Министерство иностарнных дел Республики Туркменистан выразили огромную благодарность узбекской стороне за предоставление столь важной информацией в рамках обмена опытом и выразили огромную надежду на укрепление отношений с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в целях заимствования опыта который был накоплен за последние годы.