Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси йиғилиши ўтказилди
Унда Миллий комиссия ва ҳудудий комиссиялар аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Комиссия раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Йиғилишда Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий маърузачи томонидан тайёрланган ахборот, Комиссия томонидан амалга оширилган ишлар ва келгусидаги вазифалар тўғрисида сўз юритилди.
Хусусан, миллий маърузачи томонидан тайёрланган ахборотда соҳада миллий қонунчиликни такомиллаштириш борасида олиб борилган ишлар, кўрилган ташкилий ва амалий чоралар, мавжуд муаммолар ҳамда уларни ҳал этиш бўйича таклифлар акс эттирилгани таъкидланди.
Ўтказилган тадбирлар натижасида одам савдоси билан боғлиқ 93 та жиноят қайд этилиб, уларнинг 51 таси шаҳвоний фойдаланиш, 3 таси меҳнатдан фойдаланиш, 39 таси чақалоқ савдоси билан боғлиқ жиноятларни ташкил этган.
Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш мақсадида 5 684 та ташкилот ўрганилиб, мажбурий меҳнатга йўл қуйган 106 нафар ҳамда иш ҳақларини ўз вақтида бермаган ва меҳнат шароитлари яратмаган 125 нафар мансабдор шахсга маъмурий жарималар қўлланилган.
Шунингдек, “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрирда қабул қилиниши билан ушбу соҳадаги муносабатлар тартибга солинди.
Пахта йиғим-терими мавсумида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатдан фойдаланиш юзасидан учинчи томон мониторинги, Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан миллий мониторинг ўтказилди. Сенаторлар ва депутатлар томонидан журналист ва блогерлар жалб этилган ҳолда парламент назорати олиб борилди.
Мониторинглар натижаларига кўра пахтачиликда болалар ва мажбурий меҳнатдан тизимли фойдаланишга тўлиқ барҳам берилганлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш, мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган 50 дан зиёд лойиҳалар амалга оширилди.
Россиянинг Екатеринбург ва Новосибирск шаҳарларида Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг ваколатхоналари ташкил этилди.
Йиғилишда мамлакатимизда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилган ишлар қаторида мавжуд муаммолар, йўл қўйилган камчиликлар ҳам танқидий муҳокама қилинди.
Қолаверса, Одам савдосига қарши курашиш (Ички ишлар вазирлиги) ҳамда Мажбурий меҳнатга қарши курашиш (Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги) масалалари бўйича кичик комиссиялар ва ҳудудий комиссиялар Андижон, Бухоро ва Хоразм вилоятлари) раҳбарларининг соҳага оид маърузалари тингланиб, Миллий комиссиянинг тегишли ҳулоса ва топшириқлари берилди.
Жумладан, Мажбурий меҳнатга қарши курашиш кичик комиссияси раиси Нозим Хусанов ўз маърузасида комиссия фаолияти ҳамда жорий йилда амалга оширилиши режалаштирилган вазифалар тўрисида сўз юритди.. Бунда, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳар томонлама ҳимоя қилиш, муносиб ва хавфсиз меҳнат шароитларини яратиш, мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишларни давом эттириш, Халқаро Меҳнат Ташкилоти билан ҳамкорликда 2021 йилдан бошлаб иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида, хусусан, ипакчилик, қурилиш ва умумий овқатланиш соҳаларида ҳам меҳнат қонунчилиги қоидаларига амал қилиниши билан боғлиқ муаммоларни аниқлаш юзасидан мониторинг ўтказилиши режалаштирилгани ҳақида гапириб ўтдилар.
Шунингдек, Миллий комиссия томонидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилган “2020 йилда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида амалга оширилган ишлар юзасидан ахборотда билдирилган таклифларни амалиётга татбиқ этиш бўйича чора-тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”)” лойиҳаси кўриб чиқилди, тасдиқланди ва ижро учун тақдим этилди.

Состоялось заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду
Состоялось заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
В нем приняли участие члены Национальной комиссии и территориальных комиссий, руководители соответствующих министерств и ведомств, а также представители средств массовой информации.
Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
На заседании представлена информация, подготовленная Национальным докладчиком по противодействию торговле людьми и принудительному труду, говорилось о работе, проделанной Национальной комиссией, и дальнейших задачах.
В частности, отмечалось, что в информации, подготовленной Национальным докладчиком, отражена работа, проделанная по совершенствованию национального законодательства, принятые организационные и практические меры, существующие проблемы и предложения по их решению.
В результате проведенных мероприятий зарегистрировано 93 преступления, связанные с торговлей людьми, из них 51 – преступления сексуальной эксплуатации, 3 – использования труда, 39 преступлений, связанных с торговлей детьми.
В целях предупреждения принудительного труда изучено 5 684 организации, наложены административные штрафы на 106 должностных лиц, допустивших принудительный труд, и на 125 должностных лиц, не выплативших своевременно заработную плату и не создавших условия труда.
С принятием Закона «О противодействии торговле людьми» в новой редакции также урегулированы отношения в этой сфере.
Проведен мониторинг третьей стороны относительно использования детского труда и принудительного труда в хлопкоуборочной страде, а также Национальный мониторинг Федерацией профсоюзов. Сенаторами и депутатами осуществлялся парламентский контроль с участием журналистов и блогеров.
По результатам мониторинга отмечалось, что полностью ликвидировано систематическое использование детского и принудительного труда в хлопководстве.
Кроме того, совместно с международными организациями реализовано более 50 проектов, направленных на противодействие торговле людьми и принудительному труду, защиту прав мигрантов.
В российских городах Екатеринбурге и Новосибирске созданы представительства Агентства по внешней трудовой миграции.
В ходе заседания наряду с проводимой в нашей стране работой по противодействию торговле людьми и принудительному труду были также критически обсуждены имеющиеся проблемы, допущенные недостатки.
Заслушаны и доклады руководителей подкомиссий по вопросам противодействия торговле людьми (Министерство внутренних дел) и принудительному труду (Министерство занятости и трудовых отношений), а также территориальных комиссий (Андижанской, Бухарской и Хорезмской области), даны соответствующие заключения и поручения Национальной комиссии.
В частности, министр занятости и трудовых отношений - председатель подкомиссии по борьбе с принудительным трудом Н.Хусанов проинформировал участников заседания о деятельности комиссии и задачах, которые планируется реализовать в текущем году. В том числе, продолжить работу по всесторонней защите трудовых прав граждан, созданию достойных и безопасных условий труда, борьбе с принудительным трудом, при этом совместно с МОТ с 2021 года планируется проведение мониторинга по выявлению проблем, связанных с соблюдением правил трудового законодательства в других сферах экономики, в частности в шелководстве, строительстве и сфере общественного питания.
Рассмотрен и утвержден также разработанный Национальной комиссией совместно с соответствующими министерствами и ведомствами проект «Плана мероприятий («Дорожной карты») по внедрению в практику предложений, изложенных в информации о проделанной работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду в 2020 году».