Ijtimoiy tarmoqda “Murojaat yo‘llashlaricha, Yuqori Chirchiq tumani 23-maktab rahbariyati o‘quvchilarni majburiy mehnatga jalb qilishmoqda ekan” mazmunidagi хабар (https://t.me/MILITSIYA_UZB/46285) bo‘yicha Toshkent viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mexnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
Natijaga ko‘ra sinf rahbari tomonidan o‘quvchilar haqiqatdan ham 2021 yilning 15 noyabr kuni dars vaqtida maktabning xovlisini va tashqari hududini majburiy tarzda ishlatilganligi aniqlandi. Shuningdek, bu kabi holat haftasiga ko‘p marotaba takrorlanib kelayotganligi o‘z tasdig‘ini topdi.
Toshkent viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mexnat inspeksiyasi tomonidan  Voyaga yetmaganlarning mehnatidan ma’muriy tarzda majburlash yo‘li bilan foydalanganligi yuzasidan dalolatnoma rasmiylashtirilib, O‘zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 148²-moddasiga asosan konuniy chora kurishlik uchun, Toshkent viloyati prokuraturasiga yuborildi.

According to the message on the social network "The administration of the 23rd school of Yukori Chirchik district is forcing students to work" (https://t.me/MILITSIYA_UZB/46285) the State Labor Inspectorate of the Tashkent region The study was conducted by.
As a result, it was discovered by the class teacher that the students had indeed been forced to use the school yard and outside area during class on November 15, 2021. It is also confirmed that this situation is repeated many times a week.
The State Labor Inspectorate of the Tashkent Region General Directorate of Employment issued a report on the administrative use of juvenile labor and sent it to the Tashkent Regional Prosecutor's Office for legal action under Article 148 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.