Ijtimoiy tarmoqda “Murojaat yo‘llashlaricha, Yuqori Chirchiq tumani 23-maktab rahbariyati o‘quvchilarni majburiy mehnatga jalb qilishmoqda ekan” mazmunidagi хабар (https://t.me/MILITSIYA_UZB/46285) bo‘yicha Toshkent viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mexnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
Natijaga ko‘ra sinf rahbari tomonidan o‘quvchilar haqiqatdan ham 2021 yilning 15 noyabr kuni dars vaqtida maktabning xovlisini va tashqari hududini majburiy tarzda ishlatilganligi aniqlandi. Shuningdek, bu kabi holat haftasiga ko‘p marotaba takrorlanib kelayotganligi o‘z tasdig‘ini topdi.
Toshkent viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mexnat inspeksiyasi tomonidan  Voyaga yetmaganlarning mehnatidan ma’muriy tarzda majburlash yo‘li bilan foydalanganligi yuzasidan dalolatnoma rasmiylashtirilib, O‘zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 148²-moddasiga asosan konuniy chora kurishlik uchun, Toshkent viloyati prokuraturasiga yuborildi.

Согласно сообщению в социальной сети «Администрация 23-й школы Юкори Чирчикского района заставляет учеников работать» (https://t.me/MILITSIYA_UZB/46285) Государственная инспекция труда Ташкентской области Исследование проводилось от.
В результате классный руководитель обнаружил, что учеников действительно заставляли использовать школьный двор и прилегающую территорию во время занятий 15 ноября 2021 года. Также подтверждено, что такая ситуация повторяется много раз в неделю.
Государственная инспекция труда Главного управления занятости Ташкентской области составила отчет об административном использовании труда несовершеннолетних и направила его в Ташкентскую областную прокуратуру для возбуждения дела по статье 148 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.