Rasmiy Munosobot Xorazm viloyati
Ijtimoiy tarmoqda “Maktab direktori o‘qituvchi va o‘quvchilarga g‘isht tashittirdi. Holatni o‘rganishlarini so‘raymiz.” mazmunidagi chiqqan xabar (https://t.me/sizdantelegram/36794) bo‘yicha Xorazm viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish davomida “Barkamol avlod” maktab rahbariyati tomonidan mehnatga ma’muriy tarzda majburlaganligi holati aniqlandi.
Yuqoridagilarga asosan, Gurlan tumani “Barkamol avlod” bolalar maktabi rahbariyatining harakatlarida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksining 51-moddasidagi huquqbuzarlik hamda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 148²-moddasida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari mavjudligi sababli to‘plangan hujjatlar viloyat prokuraturasiga o‘tkazildi.

Формальное отношение Хорезмская обл.
В соцсети: «Директор школы бросал кирпичи в учителей и учеников. Мы просим их разобраться в ситуации ». Согласно отчету (https://t.me/sizdantelegram/36794) Государственной инспекцией труда Главного управления занятости населения Хорезмской области было проведено исследование.
В ходе расследования выяснилось, что Баркамол Авлод был принужден к работе администрацией школы.
На основании изложенного, документы, собранные в связи с действиями руководства детской школы «Баркамол авлод» Гурланского района в нарушение статьи 51 Кодекса об административных правонарушениях и статьи 148 Уголовного кодекса Республики Узбекистан передан в областную прокуратуру.