Rasmiy Munosobot Xorazm viloyati
Ijtimoiy tarmoqda “Maktab direktori o‘qituvchi va o‘quvchilarga g‘isht tashittirdi. Holatni o‘rganishlarini so‘raymiz.” mazmunidagi chiqqan xabar (https://t.me/sizdantelegram/36794) bo‘yicha Xorazm viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish davomida “Barkamol avlod” maktab rahbariyati tomonidan mehnatga ma’muriy tarzda majburlaganligi holati aniqlandi.
Yuqoridagilarga asosan, Gurlan tumani “Barkamol avlod” bolalar maktabi rahbariyatining harakatlarida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksining 51-moddasidagi huquqbuzarlik hamda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 148²-moddasida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari mavjudligi sababli to‘plangan hujjatlar viloyat prokuraturasiga o‘tkazildi.

Formal attitude Khorezm region
On the social network, “The school principal threw bricks at teachers and students. We ask them to investigate the situation. " According to the report (https://t.me/sizdantelegram/36794), the State Labor Inspectorate of the Main Department of Employment of Khorezm region conducted a study.
During the investigation, it was revealed that Barkamol Avlod was forced to work by the school administration.
Based on the above, the documents collected in connection with the actions of the leadership of the children's school "Barkamol Avlod" Gurlan district in violation of Article 51 of the Code of Administrative Offenses and Article 148 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan were transferred to the regional prosecutor's office.