O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining GSP+ maxsus tizimiga qo‘shildi
2021 yil 9 aprel kuni O‘zbekiston uchun Yevropa Ittifoqining (YeI) barqaror rivojlanish va samarali boshqaruv bo‘yicha maxsus preferensiyalar tizimi (GSP+) kuchga kiradi.
O‘zbekiston mazkur tizimga Preferensiyalar bosh tizimi (GSP) doirasida benefisiar mamlakat sifatida qabul qilindi.
Bu YeI va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarda muhim bosqich bo‘lib, tomonlar o‘rtasidagi muloqotni hamda savdo almashinuvini yanada chuqurlashtirishga imkon beradi. Bu kun YeI va O‘zbekistondagi ko‘plab manfaatdor tomonlar, jumladan, mahalliy hokimiyat organlari, ishbilarmonlar doiralari va fuqarolik jamiyati tashkilotlari bilan sheriklikda yangi yo‘lning boshlanishini anglatadi.
2021 yil 10 aprel kuni International mehmonxonasida O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegasiyasi, diplomatik korpus va xususiy sektor vakillari hamda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari hamda blogerlar ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumani ushbu muhim voqeaga bag‘ishlandi.
Matbuot anjumanida Yevropa Ittifoqi delegasiyasining O‘zbekistondagi rahbari, elchi Sharlotta Adrian “O‘zbekistonga nisbatan GSP+ preferensiyalar tizimi, ayniqsa, mamlakatning COVID-19 inqirozidan tiklanish davrida, g‘oyat o‘z vaqtida qo‘llanilmoqda. Bu O‘zbekistonda atrof-muhit, inson va mehnat huquqlari hamda samarali boshqaruv bo‘yicha 27 yirik xalqaro konvensiyalarni joriy etish bilan bog‘liq islohotlarni amalga oshirishni davom ettirish uchun yaxshi rag‘batdir”, - deya ta’kidladi.
Tadbir davomida Latviya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Mixail Popkovs, Italiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi A.Pinna va Shvesiya Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi I.Tersman ham so‘zga chiqdilar.
GSP+ tizimining a’zosi sifatida O‘zbekiston GSP qamrab olayotgan mahsulot liniyalarining uchdan ikki qismiga tariflarni to‘liq bekor qilish orqali standart GSPga nisbatan qo‘shimcha iqtisodiy imtiyozlarga ega bo‘ladi, bu esa, o‘z navbatida, eksport hajmining o‘sishiga va mamlakatga qo‘shimcha investisiyalar jalb qilinishiga xizmat qilishi mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlar:
O‘zbekistonda GSP doirasidagi imtiyozlardan foydalanish darajasi hozirgi kunda 87% tashkil qiladi. Qisqartirilgan imtiyozlardan foydalanayotgan mahsulot segmentlari asosan to‘qimachilik va kiyim-kechak, plastmassa mahsulotlari, shuningdek, mevalar, yong‘oq va sabzavotlardir. Bu O‘zbekiston eksport tarkibining
Markaziy Osiyo qo‘shnilariga qaraganda ancha xilma-xil ekanligini ko‘rsatadi. GSP+ tizimi matolar, kiyim-kechak va plastik mahsulotlar kabi bir qator muhim eksport tovarlariga tariflar bekor qilinishi bois Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdoni ko‘paytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar taqdim etadi. O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi bozoriga nisbatan yaqinligiga qaramay, savdo salohiyatidan hali to‘liq foydalanilayotgani yo‘q, chunki Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonning eksport yo‘nalishlari ro‘yxatida faqat yettinchi o‘rinda turadi.
Lekin GSP+ oddiy savdo vositasidan muhim. GSP+ tizimiga qo‘shilayotganda past va o‘rtacha past daromadli mamlakatlar inson huquqlari va mehnat huquqlariga, atrof-muhit va iqlim muhofazasi va sifatli boshqaruvga oid 27 asosiy xalqaro konvensiyalarini samarali amalga oshirishga majburiyatini oladilar. GSP Reglamenti GSP+ oluvchilarining majburiyatlarini doimiy kuzatib borishni nazarda tutadi.
O‘zbekistonning GSP+ benefisiari sifatida qabul qilinishi ijtimoiy-iqtisodiy va mehnat sohasidagi islohotlarni va izchil ijobiy rivojlanishni aks ettiradi. O‘zbekiston hukumati ishbilarmonlik muhiti, sud-huquq tizimi, xavfsizlik xizmatlari, mehnat sharoitlari, ma’muriy hisobdorlik va samaradorlikni oshirish borasida ko‘plab ulkan islohotlarni boshlab yubordi.

Узбекистан присоединился к специальному соглашению Европейского союза GSP+
9 апреля 2021 года для Узбекистана вступает в силу специальная система преференций Европейского союза (ЕС) для устойчивого развития и эффективного управления (GSP+), куда Узбекистан был принят в качестве страны-бенефициара в рамках Всеобщей схемы преференций (GSP).
Это важная веха в отношениях между ЕС и Узбекистаном, которая позволит еще больше углубить как диалог между сторонами, так и торговые обмены.
Этот день также знаменует собой начало нового пути в партнерстве со многими заинтересованными сторонами как в ЕС, так и в Узбекистане, включая местные органы власти, бизнес-сообщество и организации гражданского общества.
Данному событию была посвящена пресс-конференция, которая прошла в гостинице International, 10 апреля 2021 года с участием Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, с причастными министерствами и ведомствами, Делегации Европейского союза в Узбекистане, дипкорпуса, представителей частного сектора, а также представителей местных и зарубежных СМИ и блогеров.
На пресс-конференции, глава делегации Европейского союза в Узбекистане, посол Шарлотта Адриан отметила: “Применение системы преференций GSP+ в отношении Узбекистана является как нельзя своевременным, в особенности в период восстановления страны от кризиса COVID-19. Это также является хорошим стимулом для дальнейшей реализации реформ в Узбекистане, связанных с имплементацией 27 основных международных конвенций по окружающей среде, правам человека и трудовым правам, а также эффективному управлению”.
В ходе мероприятия также выступил Посол Латвийской Республики в Республике Узбекистан Михаил Попковс, Посол Итальянской Республики в Республике Узбекистан А.Пинна, а также Посол Королевства Швеция в Республике Узбекистан И.Терсман.
Как член системы GSP+ Узбекистан получит дополнительные экономические выгоды по сравнению со стандартным GSP за счет полной отмены тарифов на две трети продуктовых линеек, охватываемых GSP, что, в свою очередь, может способствовать росту экспорта и привлечению дополнительных инвестиций в страну. Обязательства GSP+ в области устойчивого развития еще больше укрепляют позицию Узбекистана как надежного и дальновидного экономического партнера.
Дополнительная информация:
Уровень использования преференций в рамках GSP в Узбекистане в настоящее время составляет 87%. Сегментами продукции, которые в наибольшей степени пользуются сокращенными льготами, являются текстиль и одежда, изделия из пластика, а также фрукты, орехи и овощи, что указывает на то, что структура экспорта
Узбекистана уже более разнообразна по сравнению с его соседями из Центральной Азии. Схема GSP+ предлагает дополнительные возможности для увеличения торговли между ЕС и Узбекистаном, поскольку будут отменены тарифы на ряд важных экспортных товаров, таких как ткани, одежда и изделия из пластика. Несмотря на относительную близость к рынку ЕС, торговый потенциал еще не полностью использован, поскольку ЕС занимает лишь седьмое место в списке экспортных направлений Узбекистана.
Но GSP+ – это больше, чем торговый инструмент. Присоединяясь к схеме GSP+, страны с низким и низко-средним уровнем доходов обязуются эффективно выполнять 27 основных международных конвенций о правах человека и трудовых правах, защите окружающей среды и климата и надлежащем управлении. Регламент GSP предусматривает постоянный мониторинг обязательств получателей GSP+.
Принятие Узбекистана в качестве бенефициара GSP+ отражает реформы и последовательное позитивное развитие в социально-экономической и трудовой сфере. Правительство Узбекистана инициировало множество амбициозных реформ, в частности, для улучшения делового климата, судебной системы, служб безопасности, условий труда, а также административной подотчетности и эффективности.