O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining GSP+ maxsus tizimiga qo‘shildi
2021 yil 9 aprel kuni O‘zbekiston uchun Yevropa Ittifoqining (YeI) barqaror rivojlanish va samarali boshqaruv bo‘yicha maxsus preferensiyalar tizimi (GSP+) kuchga kiradi.
O‘zbekiston mazkur tizimga Preferensiyalar bosh tizimi (GSP) doirasida benefisiar mamlakat sifatida qabul qilindi.
Bu YeI va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarda muhim bosqich bo‘lib, tomonlar o‘rtasidagi muloqotni hamda savdo almashinuvini yanada chuqurlashtirishga imkon beradi. Bu kun YeI va O‘zbekistondagi ko‘plab manfaatdor tomonlar, jumladan, mahalliy hokimiyat organlari, ishbilarmonlar doiralari va fuqarolik jamiyati tashkilotlari bilan sheriklikda yangi yo‘lning boshlanishini anglatadi.
2021 yil 10 aprel kuni International mehmonxonasida O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegasiyasi, diplomatik korpus va xususiy sektor vakillari hamda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari hamda blogerlar ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumani ushbu muhim voqeaga bag‘ishlandi.
Matbuot anjumanida Yevropa Ittifoqi delegasiyasining O‘zbekistondagi rahbari, elchi Sharlotta Adrian “O‘zbekistonga nisbatan GSP+ preferensiyalar tizimi, ayniqsa, mamlakatning COVID-19 inqirozidan tiklanish davrida, g‘oyat o‘z vaqtida qo‘llanilmoqda. Bu O‘zbekistonda atrof-muhit, inson va mehnat huquqlari hamda samarali boshqaruv bo‘yicha 27 yirik xalqaro konvensiyalarni joriy etish bilan bog‘liq islohotlarni amalga oshirishni davom ettirish uchun yaxshi rag‘batdir”, - deya ta’kidladi.
Tadbir davomida Latviya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Mixail Popkovs, Italiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi A.Pinna va Shvesiya Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi I.Tersman ham so‘zga chiqdilar.
GSP+ tizimining a’zosi sifatida O‘zbekiston GSP qamrab olayotgan mahsulot liniyalarining uchdan ikki qismiga tariflarni to‘liq bekor qilish orqali standart GSPga nisbatan qo‘shimcha iqtisodiy imtiyozlarga ega bo‘ladi, bu esa, o‘z navbatida, eksport hajmining o‘sishiga va mamlakatga qo‘shimcha investisiyalar jalb qilinishiga xizmat qilishi mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlar:
O‘zbekistonda GSP doirasidagi imtiyozlardan foydalanish darajasi hozirgi kunda 87% tashkil qiladi. Qisqartirilgan imtiyozlardan foydalanayotgan mahsulot segmentlari asosan to‘qimachilik va kiyim-kechak, plastmassa mahsulotlari, shuningdek, mevalar, yong‘oq va sabzavotlardir. Bu O‘zbekiston eksport tarkibining
Markaziy Osiyo qo‘shnilariga qaraganda ancha xilma-xil ekanligini ko‘rsatadi. GSP+ tizimi matolar, kiyim-kechak va plastik mahsulotlar kabi bir qator muhim eksport tovarlariga tariflar bekor qilinishi bois Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdoni ko‘paytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar taqdim etadi. O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi bozoriga nisbatan yaqinligiga qaramay, savdo salohiyatidan hali to‘liq foydalanilayotgani yo‘q, chunki Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonning eksport yo‘nalishlari ro‘yxatida faqat yettinchi o‘rinda turadi.
Lekin GSP+ oddiy savdo vositasidan muhim. GSP+ tizimiga qo‘shilayotganda past va o‘rtacha past daromadli mamlakatlar inson huquqlari va mehnat huquqlariga, atrof-muhit va iqlim muhofazasi va sifatli boshqaruvga oid 27 asosiy xalqaro konvensiyalarini samarali amalga oshirishga majburiyatini oladilar. GSP Reglamenti GSP+ oluvchilarining majburiyatlarini doimiy kuzatib borishni nazarda tutadi.
O‘zbekistonning GSP+ benefisiari sifatida qabul qilinishi ijtimoiy-iqtisodiy va mehnat sohasidagi islohotlarni va izchil ijobiy rivojlanishni aks ettiradi. O‘zbekiston hukumati ishbilarmonlik muhiti, sud-huquq tizimi, xavfsizlik xizmatlari, mehnat sharoitlari, ma’muriy hisobdorlik va samaradorlikni oshirish borasida ko‘plab ulkan islohotlarni boshlab yubordi.

On 9 April 2021, a special system of preferences of the European Union (EU) for sustainable development and good governance (GSP+) comes into force for Uzbekistan, where Uzbekistan was admitted as a beneficiary country under the Generalized Scheme of Preferences (GSP).
This is an important milestone in relations between the EU and Uzbekistan, which will further deepen both the dialogue between the parties and trade exchanges.
The day also marks the beginning of a new path in partnership with many stakeholders in both the EU and Uzbekistan, including local governments, the business community and civil society organizations.
This is an important milestone in relations between the EU and Uzbekistan, which will further deepen both the dialogue between the parties and trade exchanges. The day also marks the beginning of a new path in partnership with many stakeholders in both the EU and Uzbekistan, including local governments, the business community and civil society organizations.
This event was dedicated to a press conference held at the International Hotel on April 10, 2021 with the participation of the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, the Delegation of the European Union in Uzbekistan, the diplomatic corps, representatives of the private sector, as well as representatives of local and foreign media and bloggers.
Welcoming the participants of the press conference, the Head of the European Union delegation to Uzbekistan, Ambassador Charlotte Adriaen noted: “The application of the GSP+ system of preferences in relation to Uzbekistan is very timely, especially during the period of the country’s recovery from the COVID-19 crisis. This is also a good incentive for the further implementation of reforms in Uzbekistan related to the implementation of 27 major international conventions on the environment, human and labour rights, as well as good governance.”
During the event, Ambassador of the Republic of Latvia to the Republic of Uzbekistan Mikhail Popkovs, Ambassador of the Italian Republic to the Republic of Uzbekistan A.Pinna, and Ambassador of the Kingdom of Sweden to the Republic of Uzbekistan I. Tersman also spoke.
As a member of the GSP+ system, Uzbekistan will receive additional economic benefits compared to the standard GSP due to the complete cancellation of tariffs for two-thirds of the product lines covered by the GSP, which, in turn, can promote export growth and attract additional investment to the country. GSP+’s commitment to sustainable development further strengthens Uzbekistan’s position as a reliable and forward-looking economic partner.
Additional information:
The level of use of preferences under the GSP in Uzbekistan is currently 87%. The product segments that benefit the most from reduced incentives are textiles and clothing, plastic products, and fruits, nuts and vegetables, indicating that Uzbekistan’s export structure is already more diverse than its Central Asian neighbors.
The GSP+ scheme offers additional opportunities to increase trade between the EU and Uzbekistan, as tariffs will be lifted on a number of important export goods such as textiles, clothing and plastics. Despite its relative proximity to the EU market, the trade potential has not yet been fully exploited, as the EU is only seventh on the list of Uzbekistan’s export destinations.
But GSP+ is more than a trading instrument. By joining the GSP+ scheme, low and lower-middle income countries are committed to effectively implementing 27 core international conventions on human and labour rights, environmental and climate protection, and good governance. The GSP regulation provides for the constant monitoring of the obligations of the recipients of GSP+.
The acceptance of Uzbekistan as a beneficiary of GSP + reflects reforms and consistent positive development in the socio-economic and labour spheres. The Uzbek government has initiated many ambitious reforms, in particular, to improve the business climate, the judiciary, security services, working conditions, and administrative accountability and efficiency.