Milliy komissiyasining navbatdagi yig‘ilishida joriy yildagi paxta yig‘im-terim mavsumida majburiy mehnat holatlari muhokama qilindi
Joriy yilning 4 dekabr kuni Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish Milliy komissiyasining “Joriy yilda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish yakunlari”ga bag‘ishlangan navbatdagi videokonferensiya shaklidagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish davomida komissiya a’zolari, tegishli vazirlik, idoralar mutassaddilari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Milliy Komissiya raisi Tanzila Narbayeva olib borgan ushbu majlisda respublikada chaqaloq savdosining oldini olish, uning kelib chiqish sabablari, omillari va mavjud muammolar hamda joriy yilgi paxta yig‘im-terimi mavsumi davomida majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlar, ko‘rilgan choralar va ularning samaradorligi muhokama qilindi.
Jumladan, senatorlar, deputatlar, vazirlik va idoralar vakillari, jurnalist va blogerlardan iborat 13 ta, Davlat mehnat inspektorlari ishtirokida 6 ta ishchi guruh tashkil etilib, aholi, korxona, tashkilot va muassasalar xodimlari o‘rtasida majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha targ‘ibot ishlari o‘tkazildi. Joylardan tushgan murojaatlar zudlik bilan o‘rganilgani hamda aniqlangan muammolar joyida bartaraf etilgani, majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygan va munosib mehnat sharoitlari yaratilishiga yetarli e’tibor qaratmagan mansabdor shaxslarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rilgani ta’kidlandi.
Davlat mehnat inspeksiyasining ishchi guruxlari tomonidan respublikaning barcha tumanlaridagi 3 048 ta tashkilot, fermer ho‘jaliklarida o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘rganishlar davomida Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan mehnat qonunchiligini buzganligi uchun 170 nafar mansabdor shaxsga jami 653 mln. 167 ming so‘m miqdorda ma’muriy jarima tayinlandi.
Jumladan, 2020 yilgi paxta-yig‘im terimi davrida majburiy mehnatga yo‘l qo‘yganligi uchun 42 nafar mansabdor shaxs, shu jumladan, tashkilot rahbarlari, hokim va uning o‘rinbosarlari Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasiga asosan javobgarlikka tortildi va yana 6 ta holat yuzasidan tegishli hujjatlar sudlarga kiritildi.
Bundan tashqari, 61 ta holatda mehnat shartnomasi tuzilmaganligi, 34 ta holatda mehnat sharoitlari yaratilmaganligi, 13 ta holatda mehnat vazifasini bajarmaganligi, 17 ta holatda ish haqining o‘z vaqtida to‘lamaslik faktlari aniqlanib, klaster va fermer xo‘jalik rahbarlari ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Shu bilan birga, Bandlik va mexnat munosabatlari vaziri - majburiy mehnatga qarshi kurashish kichik komissiyasi raisi N.Xusanovning “Joriy yil paxta - yig‘im terim mavsumida majburiy mehnatga yo‘l qo‘yilmaslik va terimchilar uchun munosib mehnat sharoitlarini yaratish bo‘yicha ko‘rilgan choralarning samaradorligi to‘g‘risida”gi axborotida yig‘ilish ishtirokchilariga O‘zbekistonning 2020 yildagi majburiy mehnatga qarshi kurashish borasidagi barcha amalga oshirgan ishlari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
2020 yil may oyidan boshlab barcha hududlarda aholi gavjum joylarga majburiy mehnatni oldini olish bo‘yicha o‘tgan yilgidan sezilarli darajada ko‘proq, ya’ni 800 dan ortiq banner o‘rnatildi, 550 mingta flayer va 20 mingdan ziyod “Majburiy mehnatdan ogoh bo‘ling” nomli uslubiy qo‘llanmalar tarqatildi.
Paxta yig‘im-terimi mavsumi davomida majburiy mehnatning oldini olishga qaratilgan hamda paxta yig‘im-terimi ishlariga aholini erkin yollash, terimchilarga yaratilgan munosib mehnat sharoitlari haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan ijtimoiy roliklar tayyorlanib, barcha markaziy va hududiy telekanallar hamda xususiy telekanallar orqali efirga uzatilishi yo‘lga qo‘yildi.
Milliy komissiya raisi tasdiqlangan reja jadvalga asosan joriy yilgi paxta yig‘im-terimi mavsumidan oldin hududlarda ish beruvchilarning, xususan, fermerlar va paxta to‘qimachilik klasterlari rahbarlarining majburiy mehnat bo‘yicha bilimlarini oshirish, mavsumiy ishga jalb qilinadigan ishchilarni yollashda mehnat qonunchiligiga amal qilish maqsadida Xalqaro Mehnat Tashkiloti ekspertlarini jalb etgan holda 71 marotaba onlayn shaklda o‘quv seminarlar tashkil etildi. Respublika bo‘ylab bu tadbirlarda ishtirok etganlar soni 2 100 dan ortiqni tashkil etdi.
Bugungi kunga qadar Davlat mehnat inspeksiyasiga majburiy mehnat hamda mehnat huquqlari buzilishiga oid jami 790 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, shundan, call markaz orqali - 461 ta, web sayt orqali - 15 ta, ijtimoiy tarmoqlar orqali - 113 ta, yozma arizalar -201 ta qayd etilgan.
Kelib tushgan murojaatlarga to‘xtaladigan bo‘lsak, fuqarolik jamiyati faollaridan joriy yil paxta yig‘im-terim davrida jami 26 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, shundan 6 ta holat yuzasidan mehnatga ma’muriy tarzda majburlash holatlari aniqlanib mansabdor shaxslarga nisbatan ma’muriy jarimalar qo‘llanildi.
O‘z navbatida, joriy yil paxta yig‘im-terim mavsumi ijtimoiy tarmoqlarda bloggerlar tomonidan faol yoritib borildi hamda ijtimoiy tarmoqdan jami kelgan 113 ta xabar yuzasidan o‘rganishlar tezkorlik bilan olib borildi va 25 ta holatda keltirilgan vajlar o‘z tasdig‘ini topdi.
Hududlar kesimida qaraladigan bo‘lsa, joriy yilgi paxta mavsumida majburiy mehnat holatlarining ko‘pchilik qismi Namangan viloyatida 19 ta, shu bilan birga boshqa hududlarda ham kuzatilib, Jizzax viloyatida 7 ta, Toshkent viloyatida 6 ta, Surxondaryo viloyatida 5 ta, Xorazm viloyatida 3 ta, Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy va Farg‘ona viloyatlarida 1 tadan qayd etildi.
Yig‘ilishda majburiy mehnat holatlarining vujudga kelishiga sharoit yaratib berganligi uchun 5 ta tuman hokimlariga ya’ni Namangan viloyatining Chortoq va Uchqo‘rg‘on tumani, Toshkent viloyatining Oxangaron va O‘rtachirchiq tumani, Xorazm viloyatining Urganch tumanlari hokimlariga hukumat farmoyishiga asosan intizomiy jazosi berilganligi va takroriy qonunbuzilishlar yuzasidan ularning egallab turgan lavozimidan ozod etilishi bo‘yicha ogohlantirilganligi ma’lum qilindi.
O‘z navbatida, joylarda majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, paxta yig‘im-terimi mavsumi davomida majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha ko‘rilgan choralar yuzasidan Namangan, Jizzax, Toshkent, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari hokimliklarining hisobotlari eshitildi.
Ushbu viloyatlarda paxta yig‘im-terimi mavsumi davomida terimchilar uchun munosib mehnat sharoitlarini yaratib berish, ularning pullarini o‘z vaqtida berilishini ta’minlash, majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha olib borilgan ishlar talab darajasida tashkil etilmaganligi tanqid qilindi.

На очередном заседании Национальной комиссии обсуждались случаи принудительного труда во время сбора хлопка в текущем году
4 декабря 2020 года Национальная комиссия по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом провела очередное заседание в режиме видеоконференцсвязи на тему «Итоги борьбы с торговлей людьми и принудительным трудом текущего года». На заседании присутствовали члены комиссии, представители профильных министерств и ведомств, а также представители средств массовой информации.
В ходе встречи председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева обсудила вопросы профилактики торговли детьми в Республике, причины, факторы и актуальные проблемы ее возникновения, а также проводимую в текущем году работу по борьбе с принудительным трудом, принимаемые меры.
В частности, были созданы 13 рабочих групп из числа сенаторов, депутатов, представителей министерств и ведомств, журналистов и блогеров, и 6 рабочих групп при участии государственных инспекторов труда, среди населения, работников предприятий, организаций и учреждений проводилась агитационная работа по предупреждению принудительного труда. Отмечалось, что поступившие с мест обращения оперативно изучались и выявленные проблемы устранялись на месте, а также принимались законные меры в отношении должностных лиц, которые допускали принудительный труд и не уделяли должного внимания созданию достойных условий труда.
Мониторинговыми группами Государственной трудовой инспекции были проведены мониторинги в более 3048 предприятиях и фермерских хозяйствах.
В ходе изучения Государственной инспекцией труда за нарушение трудового законодательства оштрафованы 170 должностных лиц в размере 653 млн. 167 тысяч сумов.
В частности, во время сбора хлопка 2020 года 42 должностных лиц, в том числе, руководители предприятий, хакимы и их заместители привлечены к ответственности по статье 51 Кодекса об административной ответственности за допущение принудительного труда, а еще по 6 случаям соответствующие документы внесены в суды.
Помимо этого, по результатам мониторингов и исследований, проведенных Государственной инспекцией труда было выявлено 61 случаев не заключения трудовых договоров с более чем 540 гражданами, 34 случаев не создания достойных условий труда, 13 случаев неисполнения обязанностей, 17 случаев несвоевременной выплаты заработной платы.
В частности, министр занятости и трудовых отношений - председатель подкомиссии по борьбе с принудительным трудом Н.Хусанов проинформировал участников заседания о проделанной работе по борьбе
с принудительным трудом, эффективности принимаемых мер
по предотвращению принудительного труда и созданию достойных условий труда для сборщиков урожая хлопка в этом году.
Было отмечено, что с мая 2020 года более 800 баннеров были установлены в густонаселенных районах, 550 тыс. флаеров раздавались гражданам и более 20 тысяч экземпляров специально подготовленных руководств по недопущению принудительного труда и запрещении детского труда были распространены работодателям и махаллинским комитетам.
Во время сбора хлопка были подготовлены и транслировались по всем центральным и региональным телеканалам и частным телеканалам социальные ролики, направленные на предотвращение принудительного труда и бесплатного трудоустройства населения на сборе хлопка, повышение осведомленности сборщиков о достойных условиях труда.
В целях повышения осведомленности фермерских хозяйств и хлопкотекстильного кластера о принудительном и детском труде совместно
С МОТ согласно план графику утверждённой председателем Национальной Комиссии проведены 71 онлайн семинары по предотвращению принудительного труда и по соблюдению трудового законодательства при найме работников. Всего на мероприятиях по всей Республике приняли участие свыше 2 100 человек.
В текущем году с начала хлопковой кампании через каналы связи поступило 790 обращений по случаям принудительного труда, из них через веб-сайт – 15, горячую линию – 461, социальные сети – 113, в письменном виде 201 заявлений.
Касательно поступивших обращений, то во время сбора урожая хлопка в этом году от активистов гражданского общества было получено
26 обращений, из которых выявлено 6 случаев административного принуждения и наложены административные штрафы на должностные лица.
В свою очередь, сбор урожая хлопка в этом году активно освещался блогерами в социальных сетях, всего было оперативно изучено 113 сообщений из социальной сети и доводы в 25 случаях подтвердились.
В региональном разрезе большинство случаев принудительного труда
в текущем хлопковом сезоне наблюдалось 19 случаев в Наманганской области, также наблюдались и в других регионах, в том числе 7 случаев в Джизакской области, 6 случаев в Ташкентской области, 5 случаев в Сурхандарьинской области, 3 случаев в Хорезмской области, по 1 случаю в Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской и Ферганской областях.
В ходе заседания, было озвучено что за допущение фактов принудительного труда на местах распоряжением правительства хокимы 5 районов: Чартакского и Учкурганского района Наманганской области, Ахангаронского и Уртачирчикского района Ташкентской области, Ургенчского района Хорезмской области получили выговор и были предупреждены о снятии с должности за повторные правонарушения в будущем.
На заседании заслушаны отчёты хокимиятов Наманганской, Джизакской, Ташкентской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей
о проводимой работе по противодействию принудительному труду, в частности, о мерах по предупреждению принудительного труда в течение хлопокоуборочной страды.
Вместе с тем, подверглось критике, что в этих областях не была организована на должном уровне работа по созданию достойных условий труда для сборщиков хлопка, своевременной выплате их заработной платы, предупреждению принудительного труда.
По обсужденным вопросам повестки дня принято соответствующее решение и определены предстоящие задачи.