PAXTA – 2020: MONITORINGLAR DAVOM ETMOQDA
2020 yil paxta yig‘im-terimi mavsumi o‘z nihoyasiga yetayotgan bo‘lsada, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan majburiy mehnatga qarshi kurash bo‘yicha monitoring tadbirlari olib borilmoqda.
Monitoring natijalariga ko‘ra, respublikamizning ayrim hududlarida kuzatilayotgan majburiy mehnat holatlari bo‘yicha Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan keskin choralar ko‘rilmoqda.
Xususan, joylarda 2 570 dan ortiq tashkilot, fermer xo‘jaligi va klasterlarda o‘tkazilgan monitoring natijasida mehnat munosabatlariga rioya qilinishi yuzasidan 158 nafar mansabdor shaxslar ma’muriy javobogarlikka tortilgan.
Bunda, 35 nafar mansabdor shaxsga majburiy mehnatga jalb etish holati yuzasidan 372 mln. 410 ming so‘m miqdoridagi ma’muriy jarima, band bo‘lmagan aholini terimga jalb qilish, terimchilar uchun munosib mehnat hamda dam olish sharoitlarini yaratish, terim pullarini o‘z vaqtida va belgilangan me’yorlarda berish masalalari yuzasidan 123 nafar mansabdor shaxslarga 204 mln. 937 ming so‘m miqdorida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortildi.
Jumladan, Navoiy viloyatining Qiziltepa tumanidagi “Oqrobot yulduzi”, Navbahor tumanidagi “Xamra juma”, “Asadbek Sarvarbek”, Xatirchi tumanidagi “Oydinov Odil Nodira”, Xorazm viloyatining Shovot tumanidagi “Ergash Ro‘zimov”, Xonqa tumanidagi “Matyakubov Akmal”, Xiva tumanidagi “Said ota Madaminov”, Urganch tumanidagi “Kuramboyev Inoyat”, Yangibozor tumanidagi “Gʻaniyev Rustam Ro‘zmetovich” fermer xo‘jaliklari rahbarlari paxta teruvchilar uchun yotoq joylarida va ovqatlanish bo‘yicha zarur sharoitlarni yaratib bermaganligi uchun ma’muriy jarimaga tortildi hamda terimchilar uchun munosib mehnat sharoitlari yaratib berildi.
O‘tkazilgan monitoring davomida 550 dan ortiq fuqarolar bilan tegishli shartnomalar rasmiylashtirilmaganligi aniqlanib, nafaqat fermer xo‘jaliklari va klasterlar rahbarlari, balki, fuqarolar bilan ham tushuntirish ishlari olib borildi va tegishli shartnomalar tuzildi. 53 ta holatda aybdorlarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanildi.
Masalan, Jizzax viloyatining Mirzacho‘l tumanidagi “Saidazim Eshboyev” fermer xo‘jaligi rahbari Samarqand viloyatining Payariq tumanidan kelgan ko‘ngilli terimchilarni ular bilan tegishli tartibda shartnoma rasmiylashtirmagan holda paxta terimiga jalb etganligi bois, ma’muriy javobgarlikka tortildi hamda terimchilarning mehnat huquqlari tiklandi. Shuningdek, joylardagi 17 ta fermer xo‘jaligi va klasterlarda terim pullari o‘z vaqtida berilmagan 410 nafardan ortiq fuqaroga 173 mln. so‘mdan ortiq kunlik ish haqi to‘lab berilishi ta’minlandi.Bu kabi holatlar takrorlanishining oldini olish maqsadida ish beruvchilar bilan tushuntirish ishlari olib borildi.
Xususan, ijtimoiy tarmoqdan kelib tushgan murojaatni o‘rganish jarayonida Xorazm viloyatining Xiva tumanidagi “Temurbek Xamidbek” fermer xo‘jaligi rahbari joriy yilning 14 oktyabridan 20 oktyabriga qadar terimchilarga mehnat haqini kechiktirganligi sababli ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bajarilishi majburiy bo‘lgan yozma ko‘rsatma asosida terimchilarning paxta pullari to‘lab berildi.
Bu kabi holatlar Andijon viloyatining Marhamat tumanidagi “Qamchiboy ota dalasi”, Qo‘rg‘ontepa tumanidagi “Ergashboy barakali yerlari” fermer xo‘jaliklari, Ulug‘nor tumanidagi “Bunyodkor Magistral” mas’uliyati cheklangan jamiyati, Buxoro viloyatining Olot tumanidagi “Jo‘ra Ko‘mak” fermer xo‘jaligi, Namangan viloyatining Pop tumanidagi “Artsoft progress”, Uychi tumanidagi “Barnogul Ziyo Fayz” fermer xo‘jaliklari, Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on tumanidagi “AVS Oqqo‘rg‘on Agro klaster”, Quyichirchiq tumanidagi “TST Klaster”, Bo‘ka tumanidagi “Melik don agro” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari, “Shirin”, Oqqo‘rg‘on tumanidagi “Kukbartube” fermer xo‘jaliklarida ham kuzatildi.
Davlat mehnat inspeksiyasi respublikamizda majburiy mehnatga qarshi keskin kurash ketayotganligini ta’kidlagan holda, majburiy mehnat holatlariga guvoh bo‘lgan fuqarolarimizdan 1176 qisqa raqamiga, (71) 200-06-00 Ishonch telefoniga yoki www.dmi.mehnat.uz sayti orqali murojaat qilishlarini so‘raydi.
Hurmatli fuqarolar, o‘zingizning mehnat huquqlaringiz buzilishiga yo‘l qo‘ymang! Majburiy mehnat ishtirokchisi bo‘lib qolishdan ogoh bo‘ling!

ХЛОПОК 2020: МОНИТОРИНГИ ПРОДОЛЖАЮТСЯ
В период, когда сезон урожая на хлопковых полях страны подходит к концу, Государственная трудовая инспекция Министерства занятости и трудовых отношений продолжает регулярный мониторинг по борьбе с принудительным трудом на местах.
При этом, по фактам, выявленным в некоторых регионах республики Государственная трудовая инспекция принимает незамедлительные и решительные меры.
В частности, в результате мониторинга, проведенного в более чем 2570 предприятиях и фермерских хозяйствах 158 должностных лиц были привлечены к административной ответственности за нарушения трудовых отношений.
В том числе, за административное принуждение к труду 35 должностных лиц были оштрафованы в общем размере на 372 млн. 410 тысяч сум, а при изучении вопросов привлечения безработного населения всех районов (городов) республики к добровольному сбору урожая, создания благоприятных условий труда ответственными лицами, своевременной и полноценной оплаты труда сборщиков хлопка, 123 должностных лиц привлечены к ответственности по статье 49 Кодекса об административной ответственности на общую сумму 204 млн. 937 тысяч сум.
В частности, руководители фермерских хозяйств «Окробод юлдузи» Кизилтепинского, «Хамра жума» и «Асадбек Сарварбек» Навбахорского, «Ойдинов Одил Нодира» Хатирчинского районов Навоийской области, «Эргаш Рузимов» Шаватского, «Матякубов Акмал» Ханкинского, «Саид ота Мадаминов» Хивинского, «Курамбоев Иноят» Ургенчского, «Ганиев Рустам Рузметович» Янгибозорского районов Хорезмской области привлечены к административной ответственности по статье 49 части 1 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан за плохие условия труда и питания для сборщиков хлопка. В результате, для сборщиков хлопка были созданы достойные условия труда, отдыха и питания в этих фермерских хозяйствах.
По результатам проведенных мониторингов, восстановлены трудовые права более 550 сборщиков хлопка, работавших без составления договора с руководителями фермерских хозяйств. Также, проведены разъяснительные мероприятия как с руководителями фермерских хозяйств, так и со сборщиками хлопка по составлению договоров. По 53 случаям руководители фермерских хозяйств были привлечены к административной ответственности.
В частности, восстановлены трудовые права хлопкоробов Пайарыкского района Самаркандской области, приехавших для сбора хлопка в фермерское хозяйство «Саидазим Эшбоев» Мирзачульского района Джизакской области, руководитель которого не составил никаких договоров
со сборщиками хлопка. Он также привлечен к ответственности.
Наряду с этим, в 17 фермерских хозяйствах и кластерах Андижанской, Бухарской, Наманганской, Ташкентской областей и других регионах страны было выявлено более 410 граждан, не получивших вовремя плату за собранный хлопок. По итогам мониторингов этим сборщикам фермерскими хозяйствами выплачено более 173 млн. сумов. В целях предотвращения подобных ситуаций в будущем, проведены разъяснительные мероприятия с работодателями.
В частности, в процессе изучения обращения в социальной сети руководитель фермерского хозяйства «Темурбек Хамидбек» махалли Эски Киет Хивинского района Хорезмской области привлечен к административной ответственности за неуплату зарплаты сборщикам хлопка с 14 по 20 октября. Ему было выдано обязательное для исполнения предписание, вследствие которого сборщики хлопка получили зарплату.
Аналогичные случаи были также выявлены в фермерских хозяйствах и предприятиях «Камчибой ота даласи» Мархаматского, «Эргашбой баракали ерлари» Кургантепинского и «Бунедкор Магистрал» Улугнорского районов Андижанской области, «Жура Кумак» Алатского района Бухарской области, «Артсофт прогресс» Папского и «Барногул Зиё Файз» Уйчинского районов Наманганской области, «Кукбартубе» и «АВС Оккургон Агро кластер» Аккурганского, «ТСТ Кластер» Куйичирчикского, «Ширин» и «Мелик дон агро» Букинского районов Ташкентской области.
Отметим, что Государственная инспекция труда ведет усиленную борьбу против принудительного труда и просит наших граждан, ставших свидетелями случаев принудительного труда, обращаться в Государственную инспекцию труда по номерам 1176, 71-200-06-00 и через веб сайт www.dmi.mehnat.uz.